FOTOWOLTAIKA
BAZA WIEDZY

iMigo-Fotowoltaika-instalacje - tel.: 510 939 192
iMigo-Fotowoltaika-szkolenia - tel.: 510 939 140 facebook
 « wróć 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ładowarki do samochodu elektrycznego?

Nie można zaprzeczyć, że ekologia jest w dzisiejszych czasach niezwykle w cenie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że stan środowiska naturalnego jest tragiczny i z roku na rok staje się coraz gorszy. W związku z tym bardzo cieszy coraz bardziej powszechny dostęp do samochodów elektrycznych - choć nadal wielu fanów silników benzynowych oraz napędzanych olejem napędowych trudno przekonać do tego rozwiązania, to coraz więcej osób decyduje się na tę technologię. Zachęca do tego w szczególności fakt, że ładowanie jest stosunkowo tanie, a w całej Polsce powstaje coraz więcej punktów, w których można tego dokonać. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie na każdej stacji benzynowej można załadować samochód elektryczny - jeśli mamy do tego możliwości, warto zdecydować się na zakup ładowarki do samochodu elektrycznego, której będziemy mogli używać w domu. Zapewni to ogromną wygodę, a być może również pewne oszczędności finansowe. Warto jednakowoż zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, którymi należy sugerować się podczas zakupu takiej ładowarki - można bowiem bardzo łatwo dokonać niewłaściwego wyboru.


Kto może sobie pozwolić na domową ładowarkę do samochodu elektrycznego?


Należy zdawać sobie sprawę, że ładowanie samochodu elektrycznego pochłania bardzo dużo energii i jest kwestią niezwykle obciążającą dla domowego systemu elektrycznego. W związku z tym przed zdecydowaniem się na montaż ładowarki tego rodzaju do naszego domu warto zwrócić uwagę na jego “moc przerobową”. W znacznym stopniu pomaga tutaj inne niezwykle ekologiczne rozwiązanie, jakim jest fotowoltaika - będąc zaopatrzonym w tego rodzaju panele, można mieć pewność, że ładowanie nie tylko nie przeciąży całej instalacji, ale także jego koszty będą ograniczone do minimum. Koniec z płaceniem setek złotych miesięcznie za paliwo! 


Warto także pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na stałą ładowarkę, wedle prawa musi nam w tym pomóc doświadczony elektryk, który posiada do tego odpowiednie kompetencje. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że urządzenie to będzie w pełni bezpieczne nie tylko dla nas, ale i kondycji całego systemu elektryczności w domu. Warto się na to zdecydować, ponieważ koszt usług elektryka jest niewielki w porównaniu do całych kosztów ładowarki, a może mieć istotny wpływ na dalszą eksploatację tej technologii, jak również jej zgodność z prawem. 


Rodzaje ładowarek do samochodu elektrycznego


Każdy właściciel samochodu elektrycznego ma do dyspozycji kilka możliwości ładowania. Pierwszy, na którym dziś się przesadnie nie będziemy skupiać, to rzecz jasna korzystanie z odpowiednich urządzeń na stacjach benzynowych - to rozwiązanie niesie ze sobą jednak szereg wad, między innymi długość ładowania oraz jego koszty. Znacznie lepiej zdecydować się na ładowarkę domową. Warto jednakowoż mieć na uwadze fakt, że istnieją takowych dwa rodzaje. 


Pierwszy z nich to ładowarka przenośna, która wygląda nieco podobnie do zasilacza do laptopa czy innych urządzeń tego rodzaju - jest raczej niepozorna, aczkolwiek doskonale spełnia swoje zadanie. Umożliwia ładowanie z gniazdka elektrycznego - sam proces jest nieco dłuższy i troszkę mniej wydajny, ale sama inwestycja opiewa na znacznie skromniejsze pieniądze, więc mówimy tutaj o budżetowym, choć nadal bardzo przyzwoitym rozwiązaniu. 


Kolejny rodzaj ładowarki do samochodu elektrycznego to ładowarka, którą można zamontować na stałe w naszej sieci elektrycznej. Jest to znacznie bardziej pokaźna inwestycja, która przy okazji w znacznym stopniu może obciążyć centralę, ale w gruncie rzeczy jeśli tylko mamy do tego warunki, to zdecydowanie warto ponieść wszystkie koszta z tym związane. Wszystko dlatego, że cała konstrukcja wynagradza nam te pieniądze swoim niezwykle efektywnym, sprawnym działaniem. Ładowanie samochodu elektrycznego jest dzięki temu bardzo szybkie i proste, a przy okazji tanie. Jest to zatem inwestycja ze wszech miar opłacalna. 


 

 
Na co zwrócić uwagę przy zakupie ładowarki do samochodu elektrycznego?
strzałka do góry