FOTOWOLTAIKA
BAZA WIEDZY

iMigo-Fotowoltaika-instalacje - tel.: 510 939 192
iMigo-Fotowoltaika-szkolenia - tel.: 510 939 140 facebook
 « wróć 

Stacje ładowania samochodów elektrycznych - wszystko, co musisz wiedzieć

Ładowarki do samochodów elektrycznych stają się coraz popularniejsze i wciąż zwiększają swoją liczbę. Zanim zdecydujemy się na własne stacje ładowania samochodów, warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat. Przydomowe stacje ładowania umożliwiają ładowanie aut elektrycznych oraz hybrydowych w sposób bezpieczny, szybki, a także darmowy – gdy korzystamy z fotowoltaiki. 

Stacje do ładowania samochodów elektrycznych w Polsce


Branżowe szacunki informują, że Polska jest wyposażona w 400 punktów ładowania, w tym około 150 z nich umożliwia ładowanie pojazdów elektrycznych w mniej niż kilkanaście godzin. Zdarza się, że zaznaczony na mapie punkt ładowania, w realu jest zwyczajnym gniazdkiem 230V bądź złączem siłowym 400V. Aktualny stan wyposażenia stacji do ładowania pojazdów elektrycznych nie jest jeszcze zadowalający dla części kierowców eko-pojazdów, ale ich przyszłość rysuje się w pozytywnych barwach. Nie da się ukryć, że coraz większa liczba koncernów wkracza na rynek elektromobilności w naszym kraju i inwestuje w tego typu technologie.

Stacje ładowania samochodów


Dzięki coraz popularniejszym na drogach pojazdom elektrycznym, redukowane jest zanieczyszczenie środowiska. Aby jednak tego typu samochody odpowiednio działały, trzeba dostarczać im energii elektrycznej.  W przypadku ich ładowania, stosuje się albo stałe DC, albo przemienne AC. 

Ładowanie prądem stałym, czyli DC, daje możliwość naładowania samochodu elektrycznego w krótkim czasie, co umożliwia jego duża moc. Nie da się jednak ukryć, że cena ładowania za pomocą stacji DC jest wysoka. 

W przypadku ładowania za pomocą ładowarek AC, dostarczany jest do pojazdu prąd przemienny. Ten rodzaj technologii znaleźć można w osiedlowych lub domowych garażach, na parkingach oraz w urządzeniach przenośnych. Bardzo ważne jest, aby dostosować parametry ładowarki AC do możliwości danego auta. 

Stacje ładowania samochodów elektrycznych


Ładowarki prądu przemiennego są dostępne w charakterze stacjonarnym lub przenośnym. Ładowarki stacjonarne możliwe są jako naścienne wallboxy albo urządzenia wolnostojące. 

Jeżeli wybieramy ładowarkę, to ważna jest wiedza o parametrach instalacji zasilającej w danym budynku, jego parametry zabezpieczeń. Podczas podejmowania wyboru dotyczącego ładowarki, należy znać parametry wbudowanego w środku samochodu transformatora. Znajdują się one w dokumentacji technicznej samochodu.

Dobranie typu stacji do ładowania jest zależne od budżetu, możliwości pojazdu, parametrów przyłącza energetycznego oraz indywidualnych upodobań użytkownika. 

Stacje ładowania – mapa

 

Jeśli chodzi o stacje ładowania samochodów w Polsce, to nasza mapa jest w nie bogata. Znajdziemy je we wszystkich większych miastach w kraju, m. in. takich jak: Kraków, Wrocław, Szczecin, Lublin, Bydgoszcz, Gdańsk czy Toruń. 

Na terenie naszego kraju spotkać możemy stacje ładowania takich firm jak: Lotos, Niebieski Szlak, Orlen, GreenWay Infrastructure, Enea, PGE, Tauron. 

Warto żywić nadzieję, że stacji ładowania samochodów elektrycznych będzie przybywać, a sama jazda nie będzie wymagała długich postojów. 
           

 

 
Stacje ładowania samochodów elektrycznych - wszystko, co musisz wiedzieć
strzałka do góry