FOTOWOLTAIKA
BAZA WIEDZY

iMigo-Fotowoltaika-instalacje - tel.: 510 939 192
iMigo-Fotowoltaika-szkolenia - tel.: 510 939 140 facebook
 « wróć 

Mycie paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne cieszą się rosnącą popularnością na całym świecie. Dzięki nim jesteśmy w stanie uzyskać energię elektryczną z promieni słonecznych, a zatem z odnawialnego źródła energii. Coraz więcej osób oraz firm decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych w domach prywatnych oraz przedsiębiorstwach. Nie wszyscy jednak wiedzą, że panele fotowoltaiczne powinny być regularnie czyszczone. Dlaczego? I w jaki sposób to właściwie robić?Mycie paneli fotowoltaicznych - czy jest potrzebne?


Mycie paneli fotowoltaicznych pomaga utrzymać je w formie i może przyczynić się do ich sprawniejszego działania przez dłuższy czas. Jeśli ich powierzchnia robocza będzie czysta, panele  będą mogły należycie pracować. Zalegająca warstwa brudu - zbieranina liści, kurzu, czy też osadu deszczowego - czasem nie zniknie sama. Należy się jej pozbyć, ponieważ w przeciwnym wypadku zmniejsza się powierzchnia robocza paneli słonecznych, a więc spada także ich wydajność. 

Czym myć panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli słonecznych nie jest wcale szczególnie trudne - to dobra informacja, ponieważ w większości przypadków samemu można zadbać o ich właściwą pracę. Zwykle zresztą to właśnie deszcz czy śnieg zmywa wszelkie zabrudzenia z ich powierzchni, bądź też usuwa je wiatr. W zasadzie nie trzeba się obawiać zastoju zanieczyszczeń na obszarze naszego kraju, jednak mimo wszystko część osób decyduje się co  jakiś czas oczyszczać panele - to sposób na ich skuteczną konserwację.

Panele fotowoltaiczne można myć samodzielnie lub zlecić to wyspecjalizowanej firmie. Decydując się na mycie samodzielne, trzeba się dostosować do kilku zasad: pozostać na gruncie - to znaczy nie myć paneli, które znajdują się na dachu (chyba że skorzysta się ze szczotki umieszczonej na teleskopowej lancy), lecz zadbać tylko o te, które znajdują się na gruncie myć panele dopiero po ich odłączeniu używać tylko miękkich szczotek lub gąbek, a w przypadku wysokociśnieniowej dyszy wodnej stanąć z daleka by nie zniszczyć paneli (choć lepiej jej w ogóle nie używać) zdecydować się na czyszczenie wcześnie rano lub późno wieczorem, żeby panele nie były nagrzane do czyszczenia paneli używać ciepłej wody demineralizowanej w pięciostopniowym systemie filtracji IONIC.

Samoczyszczące panele fotowoltaiczne -  czyli jakie?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych może być uciążliwa dla ich właścicieli - zwłaszcza jeśli ktoś posiada ich więcej i potrzebuje utrzymać je w pełnej sprawności, więc decyduje się na czyszczenie regularne, częste. Wiele osób przyjmie więc z ulgą informację, że trwają prace nad panelami samoczyszczącymi, ze specjalną powłoką samoczyszczącą. Technologia sprawdzana jest już na terenie Wielkiej Brytanii i Dubaju, a będzie też testowana w Kuwejcie, Chile oraz w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Na czym polega konserwacja paneli?

Konserwacja paneli słonecznych wydłuża ich żywotność i podnosi wydajność. Czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie tylko usuwa z nich zabrudzenia, ale również zapobiega degradacji ekranów. Czyszczenie nie musi być częste - chyba że zabrudzenia gromadzą się szybko. Wystarczy oczyszczać panele 1-2 razy w roku, najlepiej na wiosnę i pod koniec lata. 


 

 
Mycie paneli fotowoltaicznych
strzałka do góry