FOTOWOLTAIKA
BAZA WIEDZY

iMigo-Fotowoltaika-instalacje - tel.: 510 939 192
iMigo-Fotowoltaika-szkolenia - tel.: 510 939 140 facebook
 « wróć 

Instalacja na gruncie - dlaczego warto ją wybrać

Chociaż systemy słoneczne na dachach są już dość powszechne, to nie każdy budynek jest do nich przystosowany. Wiele obiektów przemysłowych, magazynowych i handlowych wybiera dachowe systemy paneli słonecznych, ponieważ te budynki mają zwykle duże, płaskie dachy z wystarczającą ilością miejsca do zamontowania paneli fotowoltaicznych. Jednak instalacja na dachu nie zawsze działa, zwłaszcza jeśli dach jest pochyły, zacieniony lub wypełniony sprzętem. Ponadto niektóre starsze budynki mogą nie mieć wystarczająco mocnego dachu, aby udźwignąć ciężar systemu. W takim przypadku korzystniejszym wyborem jest fotowoltaika gruntowa. 


Mocowania naziemne a mocowania dachowe

Panele fotowoltaiczne na dachu są tańsze, ponieważ wykorzystują istniejącą konstrukcję jako fundament. Zajmują również mniej miejsca na twojej posesji. Mocowania naziemne zajmują więcej miejsca, ale są łatwiej dostępne w celu instalacji i naprawy. Dają również większą kontrolę, aby zmaksymalizować produkcję energii. Systemy mocowania dachowego są mocowane do wsporników na dachu, podczas gdy fotowoltaika na gruncie wbudowana jest w fundament na poziomie gruntu. Panele słoneczne montowane na ziemi mają też inne plusy. Jest to:
  • Łatwy dostęp
  • Są łatwe do czyszczenia
  • Łatwiejsze rozwiązywanie problemów
  • System nie ogranicza się do wymiarów dachu
  • Nie ma potrzeby zdejmowania paneli w przypadku wymiany dachu
 
Fotowoltaika na ziemi ma też jednak swoje wady:
  • Instalacja jest bardziej pracochłonna
  • Instalacja jest droższa
  • Wymaga więcej części i elementów

Kiedy warto zainstalować system na ziemi?

Każdy panel słoneczny działa najlepiej, gdy jest w stanie uzyskać jak najwięcej światła słonecznego. Uzyskanie idealnego wyrównania może być trochę trudne w przypadku systemu montowanego na dachu. Jest mało prawdopodobne, aby dach był naturalnie skierowany bezpośrednio na słońce. Systemy montowane na ziemi mogą być skierowane w dowolnym kierunku. Możesz ustawić system pod optymalnym kątem, tak aby był skierowany bezpośrednio na słońce. Z tego powodu systemy naziemne są najbardziej wydajne, ponieważ maksymalizują dostęp do światła słonecznego zasilającego macierz. Jeśli zatem masz odpowiednią ilość miejsca na swojej posesji, to lepszym rozwiązaniem jest system gruntowy. Idealny kąt nie jest jedyną rzeczą, która sprawia, że tablice montowane na ziemi są bardziej wydajne. Uniesienie się nad ziemię zapewnia lepszy przepływ powietrza i chłodzenie, co oznacza, że panele wytwarzają więcej energii. W systemy naziemne warto zainwestować także wtedy, gdy przewidujesz budowę większości paneli w przyszłości. Jeśli instalujesz system na dachu, prawdopodobnie masz ograniczoną przestrzeń i już zająłeś maksymalną ilość miejsca. Jeśli w przyszłości zmienią się twoje potrzeby energetyczne, dodanie większej liczby paneli do obecnego systemu może być trudne. W przypadku montażu na ziemi nie masz takich ograniczeń. Możesz rozszerzyć swoją macierz po początkowej instalacji, a wiele opcji montażu na ziemi umożliwia łatwe przykręcenie nowych dodatków. 


 

 
Instalacja na gruncie - dlaczego warto ją wybrać
strzałka do góry