FOTOWOLTAIKA
BAZA WIEDZY

iMigo-Fotowoltaika-instalacje - tel.: 510 939 192
iMigo-Fotowoltaika-szkolenia - tel.: 510 939 140 facebook
 « wróć 

Czym jest fotowoltaika?

W ciągu ostatnich 10 lat domy na których znajdują się panele fotowoltaiczne stały się powszechne. Technologia jest dostępna od dawna. Od II wojny światowej w domach wykorzystywano pasywne systemy ogrzewania słonecznego (które przekształcają energię słoneczną w ciepło zamiast energii elektrycznej). 


Czym jest fotowoltaika?

Aktywna energia słoneczna wykorzystuje panele solarne do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Zalety tego systemu są oczywiste. Energia słońca jest nieskończona (przynajmniej przez następne 5 miliardów lat, dawaj lub bierz).

Dodatkowo fotowoltaika:
  • dostarcza czystej energii,
  • brak emisji gazów cieplarnianych i może zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię elektryczną.

Ogniwa fotowoltaiczne są bardzo ekologicznym rozwiązaniem. Panele  słoneczne nie mają ruchomych części. Stanowią część kompletnego systemu stacjonarnego. Nagromadzenie kurzu na ekranie może zmniejszyć ilość energii elektrycznej generowanej przez system nawet o 7 procent. Lokalizacja ma duży wpływ na efektywność wykorzystania energii słonecznej. Osiągnięcie maksymalnej wydajności może oznaczać przycinanie lub usuwanie drzew z obszaru. Jeśli twój dom jest otoczony wysokimi budynkami, które zasłaniają słońce z dachu, jest to znacznie większy problem. 

Jak to działa?

Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną za pomocą ogniw słonecznych. Proces polega na bezpośredniej zamianie promieniowania słonecznego na energię elektryczną za pomocą specjalnych elementów półprzewodnikowych - konwektorów fotowoltaicznych (PEC). Jego  fizyczną podstawą jest zjawisko efektu fotoelektrycznego - "wyrywania" elektronów z materii (krzemu) pod działaniem cząstek światła (fotonów) o wymaganej energii (długości fali). Zasada tego efektu polega na tym, że strumień fotonów uderzających w strukturę półprzewodnika ze złączem PN podnosi elektron. W ten sposób powstają dwa nośniki prądu elektrycznego. Ogniwa słoneczne (PVC) składają się z dwóch warstw. Górna warstwa krzemu to półprzewodnik typu N (przewodzenie przez elektrony), dolna warstwa krzemu to półprzewodnik typu P. Jeśli elektron wniknie w bezpośrednie sąsiedztwo złącza PN, następuje efekt fotoelektryczny, a uwolnione elektrony zaczynają przechodzić do górnej warstwy ogniwa słonecznego. Elektrony w dolnej warstwie pierwiastka zaczynają przenosić się z jednego atomu na drugi, wypełniając puste przestrzenie. Wolne elektrony w górnej warstwie są usuwane z elementu do obwodu elektrycznego, w którym jest zbudowany. W ten sposób uzyskujemy przyjazną dla środowiska energię elektryczną bez wykorzystywania do jej produkcji surowców. W celu zwiększenia mocy zainstalowanej ogniwa słoneczne są zwykle łączone w moduły - panele słoneczne. Posiadają modułową budowę, która pozwala na tworzenie paneli słonecznych o różnej pojemności. W zależności od liczby ogniw słonecznych, ich wielkości oraz zastosowanej technologii tworzone są moduły o różnych parametrach i charakterystyce. 

Koszty

Aby wygenerować energie elektryczną ze słońca, należy użyć gotowego modułu słonecznego, który składa się z kilku (zwykle 36, 60 lub 72) ogniw słonecznych. Sam koszt jest tu uzależniony od naszych potrzeb. Nowoczesne technologie pozwalają na tworzenie modułów słonecznych o żywotności powyżej 25 lat, po których moc modułu słonecznego spada średnio o 20% nominalnej. Aby uzyskać bardzo przybliżone oszacowanie wymaganego systemu, spójrz na rachunek za prąd i dowiedz się, ile kWh zużywasz dziennie. Przeciętny dom zużywa około 900 kWh miesięcznie lub około 30 kWh dziennie. Pomnóż to przez 0,25. Otrzymujemy 7,5, więc potrzebujemy systemu 7,5 kW. Typowy panel słoneczny generuje do 120 watów lub 0,12 kW dziennie. Aby zapewnić 7,5 kW, potrzebujesz około 62 paneli. Jeden panel może mieć około 142 na 64 centymetry, więc 62 paneli.

 

 
Czym jest fotowoltaika?
strzałka do góry