FOTOWOLTAIKA
BAZA WIEDZY

iMigo-Fotowoltaika-instalacje - tel.: 510 939 192
iMigo-Fotowoltaika-szkolenia - tel.: 510 939 140 facebook
 « wróć 

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Kiedy decydujemy się na instalację systemu słonecznego, najczęściej zadajemy sobie pytanie: "ile kosztują panele słoneczne?" Jest to naturalne, ponieważ dla wielu z nas własna elektrownia słoneczna to nie tylko kwestia ekologii i redukcji szkodliwych emisji do atmosfery, ale także kwestia finansowa. Właściwszym jednak pytaniem jest - jak długo działają panele fotowoltaiczne?


Gwarancja na żywotność fotowoltaiki

Większość modułów słonecznych stosowanych w domowych elektrowniach jest objęta gwarancją na około 25 lub 30 lat. Oznacza to, że mają gwarancję trwałości przez dziesięciolecia - w przeciwieństwie do większości innych urządzeń, które często kupujemy.

Ponadto wygaśnięcie okresu gwarancji na panel słoneczny nie oznacza, że panele przestaną działać i należy je wymienić. Panel będzie kontynuował swoją pracę, tyle że jego skuteczność z roku na rok będzie znacznie spadać. W rzeczywistości niektóre starsze modele paneli słonecznych produkują energię elektryczną od ponad 40 lat.

W tym przypadku żywotność paneli fotowoltaicznych jest określona umownie i tylko w sensie handlowym i obowiązku sprzedawcy. 

Co wpływa na żywotność paneli fotowoltaicznych?

Żywotność fotowoltaiki zależy od rodzaju paneli słonecznych. Baterie monokrystaliczne mają "formalną" żywotność do 30 lat, a baterie polikrystaliczne 20-25 lat. Gwarancja producenta związana jest z rodzajem paneli (klasa, rodzaj ogniw, jakość powłoki ochronnej). Producent gwarantuje na ten okres, że produkcja energii elektrycznej przez panele nie zmniejszy się o więcej niż 10% w stosunku do początkowej. Oczywiście można obliczyć żywotność paneli słonecznych z dokładnością do roku. W końcu istnieje wiele czynników, które wpłyną na czas ich pracy. Jest to:
  • przegrzanie paneli;
  • nagłe zmiany temperatury.

Takie czynniki skracają żywotność paneli o kilka lat. Warto wiedzieć, że same fotokomórki są praktycznie wieczne, to inne części paneli ulegają uszkodzeniu:
  • Międzywarstwy EVA pomiędzy fotokomórką a szybą - jej zmętnienie prowadzi do spadku wydajności pracy, ponieważ mniej światła słonecznego dociera do fotokomórek;
  • Folia uszczelniająca - służy do ochrony panelu przed wilgocią. Pod wpływem światła ultrafioletowego może się zapaść. Prowadzi to do tego, że fotokomórki stają się mniej elastyczne i znacznie łatwiej narażone na naprężenia mechaniczne;
  • Tylna powierzchnia modułu.

Zgodnie z wynikami badań panel słoneczny traci średnio około pół procent (0,5%) swojej sprawności rocznie. Oznacza to, że pod koniec 25-letniego okresu gwarancyjnego Twój panel słoneczny będzie działał z nadal wysokim poziomem sprawności 88% oryginału.

Jednak nie każdy panel obniża swoją wydajność o 0,5% rocznie. Niektóre moduły słoneczne, które były wystawione na działanie promieni słonecznych przez ponad 30 lat, wykazują, że ich wydajność przekracza podaną w ich dokumentacji.

 

 
Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
strzałka do góry