FOTOWOLTAIKA
BAZA WIEDZY

iMigo-Fotowoltaika-instalacje - tel.: 510 939 192
iMigo-Fotowoltaika-szkolenia - tel.: 510 939 140 facebook
 « wróć 

Jak działa fotowoltaika zimą?

Bardzo często klienci skłonni do zakupu paneli fotowoltaicznych zadają pytanie: jak działa fotowoltaika zimą? Gdy na zewnątrz jest mróz i jak skuteczne są zimą? Zwłaszcza, gdy nie ma słońca, a dzień jest za krótki.


Fotowoltaika zimą

Wiele osób sądzi, że panele słoneczne wykorzystują ciepło słoneczne. W rzeczywistości używają światła słonecznego, a nie ciepła. Dlatego fotowoltaika zimą sprawdza się całkiem nieźle, pod warunkiem, że właściciel usunie z nich śnieg.

Oczywiście przy pochmurnej pogodzie panele będą generować mniej światła niż zwykle, jednak z reguły rzadko zdarza się, że akumulator nie ma czasu na ładowanie w ciągu dnia. Z kolei przy słonecznej mroźnej pogodzie baterie będą bardzo wydajne. Zimą poziom nachylenia paneli słonecznych jest bardzo ważny, ponieważ  słońce opada niżej, a to wpływa również na ich produktywność. W dużej mierze wydajność paneli zależy od tego, gdzie są one zainstalowane. Decydująca jest ilość dni słonecznych w Polsce. W zależności od regionu w Polsce rocznie usłonecznienie wynosi od 1390 do 1900 godzin.

Z tego wynika, że wydajność paneli słonecznych zimą może spaść od 2 do 8 razy, w zależności od regionu, im dalej na południe, tym wyższa wydajność. Dlatego im większy obszar samych baterii, tym więcej energii mogą one zebrać. Jeśli latem potrzebujesz 1 kW energii do obsługi lodówki, komputera i oświetlenia w domu (są to 4 panele po 250 watów każdy), zimą lepiej zaopatrzyć się w 2 kW, aby zapewnić im niezawodność. 

Jednocześnie warto zauważyć, że wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest na zadowalającym poziomie. Klimat panujący w naszym kraju zdecydowanie sprzyja instalacji tych urządzeń.

Jak obliczyć produktywność paneli słonecznych zimą?

Aby obliczyć wydajność paneli słonecznych, musisz znać kilka wskaźników: aktywność słoneczną według miesięcy, wydajność baterii i ich koszt. Do podstawowego obliczenia produktywności paneli słonecznych można użyć kalkulatora PVW. Wystarczy wskazać na mapie swój kraj i miasto, wprowadzić liczbę paneli słonecznych, a uzyskasz roczną produktywność baterii według miesiąca.

Ważny jest też rodzaj paneli. Większość paneli używanych w Polsce jest polikrystaliczna. Ich skuteczność waha się od 13% do 17%. Dla porównania, w przypadku monokrystalicznego liczba ta wynosi 18-22%. Ogromne straty spowodowane są tym, że większość światła odbija się od płytek krzemowych lub przechodzi do ogrzewania samej konstrukcji. 

 

 
Jak działa fotowoltaika zimą?
strzałka do góry